V tomto týdnu jsem intenzivně pracoval na soutěžním projektu v rámci workshopu z urbanismu. Přidal jsem se ke skupince tří singapurských děvčat a ujal se vedení. Projekt jsem založili na zlepšení pěší a cyklistické dopravy v kampusu. Ta je, na Singapur jako obvykle, špatná. Projekt jsme obhajovali v pátek a k mému potěšení jsme sklidili pochvalu za jednoduchý, ale velmi funkční návrh. Při pohledu na ostatní jsem byl překvapen kvalitou grafické prezentace i fyzických modelů a nasazením, s jakým místní studenti pracují. Nutno ale podotknout, že ačkoli některé projekty- byť i naprosto utopické- by mohly být zajímavé, většina naprosto postrádala to nejdůležitější, fakt, že kampus je místo pro studenty (-chodce). Právě tím zároveň současná architektura kampusu trpí nejvíc. Závěrečná prezentace projektu byla v pátek. Hodnocení bylo velmi kladné a ačkoli by bylo dobré některé aspekty návrhu dotáhnout a posílit, myslím, že by kampus dostal za málo peněz hodně muziky, kdyby se mohl realizovat. Po závěrečné prezentaci jsem zjistil, že workshop nebyl pro exchange studenty a tak jsem si ho vlastně dal navíc- abych se tu moc nenudil.
![]() |
Analýza stavu a návrh zklidnění automobilové dopravy v kampusu NUS, Kent Ridge |
V úterý dopoledne jsem musel být hned na třech místech najednou. Přednášce k probíhajícímu workshopu, přednášce z dějin umění a také krajinné architektury. Upřednostnil jsem to poslední s povinnou docházkou a poté dorazil i na polovinu přednášky o obrazech Budhy a Siva Nataraji. Odpoledne jsem si šel konečně zalézt na boulder. Hodně mě mrzí, že jsem si nevzal z Čech lezečky, užil bych je dostatečně. Večer se mi opět sešli dvě akce na které jsem byl registrován, bohužel moje nedochvilnost toto schizma vyřešila. V půl sedmé jsem měl jít na prohlídku historicky cenného domu (Baba house) a od osmi do řečnického klubu. Když minula sedmá a já dobíhal na zastávku autobusu, abych vyrazil směrem na prohlídku, zvážil jsem, že to nemá cenu a radši v klidu a včas přijdu na druhou akci. Tak jsem si dal další večeři, lelkoval a co se nestalo- prezentaci řečnického klubu jsem přišel s téměř půlhodinovým zpožděním, protože jsem nemohl nalézt místnost.
Ve čtvrtek jsem v rámci obnovitelných zdrojů navštívil Clean Tech Park, kancelářskou a laboratorní čtvrť, kde se pokoušejí aplikovat zelené technologie. Ale místní architektura je prostě - asijská. Detaily nepřesné, materiály levné, s krátkou životností, nekvalitní okna... Z mě neznámého důvodu tu ještě neobjevili okapy a tak za deště voda stéká ze střech přímo na chodce, nebo se rozstřikuje o zábradlí aby je zasáhla i když jsou pod střechou metr od okraje. Zkrátka export evropských architektů je možný, snadný a vítaný, naopak by to však nefungovalo. V rámci odpoledního ateliéru proběhla opět velmi zajímavá politická debata. Právě v tom vidím největší přínos mého pobytu v Singapuru. Protože mi boří veškeré ideály o tomto státě a směřuje do jiných oblastí. Singapur je zvláštní stát na hliněných nohou, který je natolik strategicky významným místem, že jeho nohy zatím drží čím dál pevněji. Singapur má jeden z nejvyšších státních dluhů , okolo 110% HDP. Daně jsou také zvláštně nastavené, protože jsou velmi výhodné pro nadnárodní korporace, ale pro singapurské občany jsou velmi vysoké, což ve spojení s žádným sociálním systémem, důchody nebo placeným školným i zdravotnictví činí toto místo jedním z nejdražších na světě. Díky bytové politice (o které jsem se zmínil už dříve) jsou obyvatelům pronajímány byty na dobu 99 let. V státem podporovaném bydlení žije přes 80% obyvatel, minorita vlastní bydlení, například bungalovy, zcela výjimečně rodinné domy. Nájem na 99 let funguje přesně stejně, jako když si u nás člověk koupí byt na hypotéku- zadluží se, ale s tím rozdílem, že v Singapuru mu po uplynutí zmíněné doby nezbude nic. Politika je taková, že si člověk koupí byt a musí pracovat až do smrti. Jinak si na nájem (splátky) nevydělá. Pro srovnání "koupě na 99 let" bytu v blízkosti metra ale ne v centru města, 120m2 v HDB flat (řekněme český panelák, tam kde přebývá 80% Singapurců) stojí okolo 670 000 SGD, v přepočtu něco přes 11 milionů korun. A kvalita bydlení v našem paneláku je nepochybně vyšší.
Když byla řeč o významném geografickém postavení Singapuru- je to klíčová záležitost, protože jeho přístav je největší a nejvytíženější co se kontejnerů týče. Slouží jako dopravní uzel a překladiště mezi Čínou a západním světem. Problém poslední doby je, že Singapur se stává pro lodě velmi drahý a tak si hledají cesty do nedalekých přístavů v Malajsii případně Indonésii. Toho se místní začínají obávat, protože tím přicházejí o značné peníze. Toto se projevuje nejenom v lodní dopravě, ale také v masivní migraci Singapurců do levnějších okolních zemí (populární je nejbližší město Johor Bahru) zejména když dosáhnou důchodového věku. Pokud jde o architekturu, stojí za to se chvíli zamyslet nad budoucím uplatněním v této profesi.
Singapur je místo, do kterého jsou zváni architektonické celebrity jako Zaha Hadid, aby jejich projekty převzali místní a změnili je bez ohledu na kvalitu návrhu. Hraje se tu jen na "branding". Developer chce prodat projekt podepsaný od OMA s 20% přirážkou. Trochu typicky asijská vlastnost. Porozhlédněme se tedy do okolních či nejlidnatějších zemí. Čína má trochu podobný problém s brandingem jako Singapur a navíc je poměrně obtížné proniknout na jejich trh. Potřeboval bych si domněnky o Číně ověřit z první ruky. Indie, další miliardová země má velké problémy sama se sebou- s disciplínou a nerozhodností. O neskutečných obstrukcích nám z vlastní zkušenosti vyprávěl vedoucí ateliéru, Florian. Možná se za 10 let vzpamatuje a bude z hlediska zakázek zajímavá, ne však teď. Zajímavá je situace v Indonésii. Je to země s 250 miliony obyvatel, která zažívá veliký hospodářský boom a je v současnosti místem s velmi zajímavými architektonickými příležitostmi. Mimo jiné proto, že architektů má prý silný nedostatek. A místní řemeslníci jsou údajně neskutečně zruční. Takže Peter Zumthor nebo Gion Caminada a podobní by si mohli libovat. Evropa je vzhledem k počtu architektů a silné konkurenci spolu s malou stavební produkcí zemí, ve srovnání s výše zmíněnými, zcela nezajímavou. Následující video pěkně popisuje roli Evropy i prognózu počtu obyvatel. (Bohužel jen pro angličtiny znalé)
V pátek odpoledne jsem byl, kromě prezentace workshopu, opět na boulderu. K jídlu jsem měl ten den štěstí na výběr skutečně hodně pálivých jídel, a to i přesto, že už jsem tu nejspíš hodně otrnul, protože většina místní stravy mi už pálivá nepřijde. Výběr jídel je tu velký a za velmi přijatelné ceny. A dokonce jsem si v západním koutku dal i řízek s bramborovou kaší. Ta byla hodně špatná, ale řízek byl skoro úplně český :-). V některém z dalších příspěvků se budu jídlu věnovat podrobněji.
Pálivá polévka s krevetami a dalšími mořskými živočichy |
Víkend jsem trávil volnočasovně návštěvou galerijního komplexu Gillman Barracs, který mám 10 minut chůze z bytu. Další plánované aktivity jsem si povětšinou prospal. Začínám ztrácet denní řád a dostávat se do své školní rutiny a spánku 5 hodin denně.
Bezvadné dveře do bezvadné galerie |
...nemají chybu, jen nikdo sám nepříjde na to, jak se otvírají, protože klika i náznakem chybí. |
U okna stůl, za stolem židle, na stole káva. |
Nakupuj, stoluj, čeká tě SMRT (Singapore Mass Rapid Transport) :-) |
Žádné komentáře:
Okomentovat
Poznámka: Komentáře mohou přidávat pouze členové tohoto blogu.